Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2018 08:22

Δεύτερος ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο στο Euromeet

Τη δεύτερη θέση των 50μ. ύπτιο κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου, στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης Euromeet, που ολοκληρώθηκε απόψε στο Λουξεμβούργο. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 25.52, χάνοντας μόνο από το νέο μεγάλο αστέρι του υπτίου, τον 18χρονο Ρώσο Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος ήταν νικητής με 25.32, ενώ τρίτος έμεινε ο Βρετανός Κρις Γουόκερ-Χέμπορν (πρωταθλητής Ευρωπης το 2014 στα 100μ. ύπτιο) με 25.80.

Ο Χρήστου αγωνίστηκε και στον τελικό των 100μ. ελεύθερο, όπου κατετάγη έκτος με 49.75. Νικητής και σε αυτό το αγώνισμα ήταν ο Κολεσνίκοφ με 48.52. Εξάλλου, ο 18χρονος Ανδρέας Γεωργακόπουλος κατέλαβε την έβδομη θέση στα 400μ. ελεύθερο με 3:58.59, πηγαίνοντας λίγο πιο αργά σε σχέση με τον πρωινό προκριματικό (3:57.24).